Radio og podcast om rejser og oplevelser

Lyt til programmerne hér på siden og på danske radiostationer


Forsiden   Aktiviteter   Podcast   Overnatning   Rejsemål   Transport   Rejseprogrammer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Road-trip til Leipzig – Gewandhaus og -orkestret

Fra klædestof til toppen af det musiske univers


Af Søren Clauding – november 2024


Man kan ikke sige Gewandhaus Leipzig uden at sige Gewandhaus-orkesteret. For uden orkester giver det ikke mening. Med ”orkester” giver det til gengæld rigtig meget mening, for det store symfoniorkester, hvis historie går mere end 250 år tilbage, har over tiden udviklet sig til at være et af verdens allerbedste, allerfineste om man vil.

 

Udover at være et enestående orkester, er det også helt unikt, at orkestret har sin egen koncertsal. Her kommer Gewandhaus ind i billedet. Og navnet, det kan føres tilbage dengang, man i 1781 byggede den første koncertsal, eller rettere tilbage til 1743, hvor 16 initiativrige købmænd valgte at grundlægge et musikselskab. Det optrådte i begyndelsen i velegnede byhuse indtil byens borgmester tog initiativ til, at omdanne loftet i det såkaldte Gewandhaus til en repræsentativ koncertsal for det nu 32 mand store orkester.

 

Et udstillingscenter for stof-handlere

Gewandhaus var i sig selv et udstillingscenter for klædestof-handlere, og det var naturligvis ikke ideelt. Men der skulle gå mere end 100 år før man på Augustusplatz i 1868 opførte et nyt teater, også som konsekvens af, at det gamle komediehus var blevet for lille. Men det var heller ikke stort nok til Gewandhausorkestret og dets stadig voksende publikum. Så man byggede også et nyt koncerthus til orkestret, som stod klart i 1884.

 

Og så kom 2. verdenskrig, som ikke alene destruerede operahuset men også koncerthuset. Begge blev siden genopbygget, og i 1981 kunne man indvie det nuværende Gewandhaus.


Lyt til Rejseprogrammet, 4. afsnit, del 5 - Tobias Niederschlag

 

Mini-podcast. Samtale med Tobias Niederschlag på tysk


Berømte dirigenter

Blandt berømte dirigenter kan nævnes Felix Mendelssohn Bartholdy, danske Niels W. Gade og i nyere tid Kurt Masur og Herbert Blomstedt. Blomstedt var chef frem til 2005, men så sent som sidst i september, dette efterår dirigerede den nu 97-årige verdensstjerne, som også er udnævnt til æresdirigent, på ny Gewandhausorkestret, der fremførte det ny-identificerede Mozart værk ”Eine ganz kleine Nachtmusik”.

 

Noderne til værket har i årevis ligget på arkivet på Leipzigs omfattende bymuseum, men er sensationelt 19. september 2024 blevet verificeret med Mozart som komponist – selvom den eneste eksisterende afskrift af værket, som er over 200 år gammel, ikke er håndskrevet og signeret af Mozart selv.

 

Usædvanlig stort orkester

Gewandhausorkestrets og dets koncertsale er enestående, hvad der også fremgår af vores samtale med Tobias Niederslag, især i den lange version, der her på siden kan høres på tysk som mini-podcast. Tobias Niederslag er leder af det, der hedder Gewandhausorchester Leipzig’s koncertbureau, og han peger i den forbindelse også på, at orkestret over årene er blevet usædvanlig stort med ikke færre end 185 musikere, men de spiller også andre steder i Leipzig. Foruden i Gewandhaus også i operaen såvel som fx i den store Thomas kirke, hvor Johann Sebastian Bach er begravet.



Der skal øves meget og ofte for at bibeholde den høje kvalitet. Det klarer man så i hverdagstøjet...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rejseradioen.dk redigeres og udgives af Søren Clauding

© Rejseradioen: Søren Clauding - Clauding Communication. Kontakt >>>